Elektronik

Çanaksız Uydu Alıcısı | Mini Uydu Alıcısı | En İyi Uydu Alıcısı

Çanaksız Uydu Alıcısı çanak, anten, kablo ihtiyaçlarını ortadan kaldırmış; son dönemlerin popüler ürünlerinden biridir. Özellikle son teknoloji akıllı televizyonların yüksek fiyatlara sunulması insanları elde olan klasik televizyonları daha iyi değerlendirmeye yönlendirmiştir. Yeni nesil uydu alıcısı ve TV Box’lar geniş kanal seçenekleri ve yüksek görüntü kalitesi ile televizyon anlayışını değiştirebilir niteliklere sahip.

Çanaksız Uydu Alıcısı

Çanaksız Uydu Alıcısı klasik uydu alıcılarından farklı olarak yayın frekansını radyo dalgaları üzerinden değil internetten alır. İnternetin, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların akıl almaz ilerleyişi son 50 yıldır var olan televizyon anlayışını da değiştirdi. Yeni uydu alıcıları çanak anten, LNB veya başka herhangi bir kablo ihtiyacı duymuyor. Yayınlar internet bağlantınızın imkan verdiği yüksek çözünürlükte izlenebilir. Ayrıca çanaklı uydularda yaşanan rüzgarlı, yağışlı havalarda yayın kesilmesi gibi sorunlar yaşanmaz. Çanaksız uydu alıcıları genellikle IPTV adı verilen sistemi kullanır. Farklı, ücretli veya ücretsiz IP TV platformlarına üye olarak internet üzerinden yerli ve yabancı binlerce kanalı izleyebilirsiniz. Ayrıca medya oynatıcı olarak görev yapan uydu alıcısına bellek üzerinden dosyalar yüklenerek film izlenebilir ve fotoğraflar görüntülenebilir.

Mini Uydu Alıcısı

Mini Uydu Alıcısı genellikle çanaksız uydu alıcıları ile aynı anlama geliyor gibi düşünülebilir. Ancak mini uydu alıcısı genellikle TV arkasına kolaylıkla takılabilen, yer kaplamayan cihazlardır. Mini uydu alıcıları klasik çanaklı olabileceği gibi çanaksız, internet bağlantılı da olabilir. Bazı cihazlar ise daha fonksiyoneldir ve istenildiğinde çanaklı olarak, istenildiğinde ise çanaksız olarak kullanıma imkan sağlayan hibrit bir yapıya sahiptir.

En İyi Uydu Alıcısı

En iyi uydu alıcısı bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre farklılık gösterir. Mini uydu alıcıları alan bakımından fayda sağladığından dolayı son dönemlerde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca eğer binanızda çanak anten kurulu değilse çanaksız uydu alıcılarını tercih edebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise eğer çanaksız uydu alıcısı veya TV box kullanacaksanız internet bağlantınız olması gerektiğidir. Eğer internet sorunu yaşıyorsanız veya kotalı internet kullanıyorsanız çanaklı ve çanaksız olarak kullanılabilen uydu alıcılarını kullanabilirsiniz.

1.    Next 64 Çanaksız Uydu Alıcısı

En iyi çanaksız uydu alıcıları listesinde ilk sırada yer alan ürün yerli Next markasına ait 64 modeli. IPTV özelliği ile internet üzerinden çanaksız olarak TV izleme özelliği bulunan cihaz aynı zamanda klasik bir uydu alıcısı olarak da kullanılabiliyor. 10 bin kanal kapasiteli uydu alıcısı wifi veya 3G USB modem üzerinden internete bağlanabilir. FullHD çözünürlük destekleyen uydu alıcısı üzerinde bulunan 2 adet USB portu ile harici belleklerde bulunan media dosyaları oynatılabilir. Youtube üzerinden video izleme imkanı da sunan uydu alıcısının satış fiyatı ise 135-150 TL civarındadır.

2.    DreamStar Master IP

Dreamstar markasına ait Master IP çanaklı ve çanaksız olarak kullanılabilecek ürünlerden bir diğeri. Linux işletim sistemi tabanlı cihaz 2 GB RAM ile hızlı bir deneyim sunuyor. Free IPTV, WebTV gibi özellikleri ile internet üzerinden TV programlarını izleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Cihazın internet bağlantısı dahili wifi veya ethernet kablosu üzerinden yapılmaktadır. Minimalist ve şık tasarıma sahip cihazın satış fiyatı 400-450 TL.

3.    Hiremco Turbo 4K

Yerli uydu alıcısı üreticisi Hiremco markasına ait Turbo 4K modeli üst seviye televizyon keyfi sunan cihazlar arasında yer almaktadır. Linux işletim sistemine sahip cihaz 4K çözünürlükte görüntü deneyimi sunmasıyla rakiplerinin önüne geçmektedir. Ancak yayınları 4K izleyebilmek için televizyonunuzun da bu çözünürlüğü desteklemesini gerektiğini unutmayınız. Wifi üzerinden ve kablolu olarak internete bağlanan cihaz 4 GB dahili hafızaya sahip. Cihazın satış fiyatı ise 749 TL’dir.

Çanaksız Uydu Alıcısı Nasıl Çalışır?

Çanaksız Uydu Alıcısı internet tabanlı olarak çalışmaktadır. Klasik televizyonlarda olduğu gibi yayınlar radyo dalgaları ile değil internet üzerinden alınmaktadır. Televizyon yayınlarını izleyebilmek için wifi veya kablolu olarak internete bağlı olmanız gerekmektedir. IPTV olarak da bilinen sistem üzerinden ücretli veya ücretsiz hesap oluşturarak televizyon kanalları izlenebilir.

Bunun yanı sıra TV Box olarak isimlendirilen aparatlarda benzer özellikler taşımakla birlikte televizyonu bilgisayar olarak kullanabilmenize de imkan sağlar. Genellikle Android tabanlı TV Box’lar cihazınızı akıllı televizyon haline getirir. TV yayınlarının yanı sıra çeşitli uygulamalar kurulabilir, oyun oynanabilir, sosyal medya ve Youtube televizyon üzerinden kullanılabilir.

En İyi Uydu Alıcısı Hangi Marka?

En İyi Uydu Alıcısı Markası televizyona verdiğiniz önem ve ayırdığınız bütçe ile yakından ilişkilidir. Yüksek fiyatlar karşılığın üst düzey özelliklere sahip cihazlar almanıza genellikle gerek yoktur. Bu noktada cihazların fiyatlarına göre sundukları imkanlar ön plana çıkar. Eğer bir cihaz almayı planlıyorsanız her bütçeye uygun çanaksız uydu alıcısı tavsiyeleri listesini incelemeyi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir