Ev & Yaşam

En İyi Termos | En İyi Termos Termos Fiyatları 2021

Termos, kışın sıcak bir kahve, yazın soğuk bir suyu yanınızda taşımanıza imkan sağlayan vazgeçilmez gereçlerden biridir. En iyi termos seçimini nasıl yapacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Geniş bir skalada seyreden termos fiyatları her zaman kaliteyle aynı oranda yükselmez.

En iyi termos kişisel ihtiyaçlarınıza göre farklılık gösterir. Okula, işe giderken kullanılan kahve termosları ayrı piknikte aile boyu termoslar ayrıdır. Kendinize uygun termosu seçerken öncelikle kullanım amacınızı, ne kadar uzun süre sıcak veya soğuk tutmasına ihtiyaç duyduğunuzu ve termos için ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyin. Farklı amaçlara yönelik, her bütçeye uygun termos seçeneklerini sizler için sıraladık.

1.   Cooker Çelik Termos CKR 2000

En iyi termos listesinde ilk sırada Cooker markasına ait CKR 2000 ve 2001 modelleri yer almaktadır. İç ve dış yüzeyi tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş olan termosun 350 ml, 500 ml ve 750 ml boyut seçeneklerinin yanı sıra her boyutta gri, krem, mavi, mor, pembe, siyah, turkuaz renk seçenekleri mevcut. Dış yüzeyi parlak çelik, kapağı ise renkli sert plastikten üretilmiş olan termos şık bir görünüme sahip. Dış yüzeyin parlak ve kaygan yapısı ise kaygan bir hissiyat oluşturabilir. Tamamen yerli üretim olan Cooker marka termoslar boyut seçeneklerine göre 60-80 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Bu fiyata alınabilecek en iyi çelik termoslar arasında yer aldığı rahatlıkla söylenebilir.

2.   Pratigo Devrilmez Gecko Termos/Mug

En çok satan termoslar arasında yer alan bir diğer ürün Pratigo markasına ait Gecko modeli. Modelin en önemli özelliği ise devrilmez olması. Akıllı tabanı sayesinde zemine düz bir şekilde koyduğunuz termos dik bir şekilde kolaylıkla kaldırılabilirken yandan alınan darbe ve çarpmalar sonucunda devrilmez. İç ve dış yüzeyi çelikten üretilmiş olan termosta plastik kullanılmamıştır. 470 ml boyutunda termos içeceklerinizi 6 saat sıcak, 8 saat ise soğuk tutabilmektir. Gri ve altın renk seçenekleri bulunan termos tasarımı itibariyle elden kaymaz. 100 TL fiyat etiketine sahip ürün standart bir termosun özelliklerini sağlıklı bir şekilde sunmaktadır. Bundan dolayı kampta, sporda, okulda kullanımının yanı sıra bebekler için süt ve mama taşıma kabı olarak da tercih edilebilir.

3.   Stanley Vakumlu Klasik Termos 1.9 LT

Termos önerilerinde çıtayı biraz yükselttiğinizde Stanley markasının gözlere çarpmaması imkansızdır. Dünya çapında dağcılar, askerler, outdoor aktivite yapanlar için 100 yılı aşkın süredir termos üreten Stanley markası ürünlerinde güçlü çelik tabakalarının arasındaki havayı boşaltarak yüksek yalıtım elde eder. Vakumlu termos olarak da bilinen ürünler içecek ve yiyeceklerinizi çok uzun süreler sıcak/soğuk tutabilir. Stanley markasına ait 1.9 lt hacmindeki aile boy termos kamplarda, pikniklerde, arkadaş oturmalarında tercih edilebilecek ürünler arasında yer almaktadır. Vakumlu termos sıcak içecekleri 45 saat, soğuk içecekleri ise 48 saat içilebilir düzeyde koruyabiliyor. Gerçekten üst düzeyde performans sunana termosun satış fiyatı ise 550-600 TL civarındadır.

Termos Fiyatları

Termos fiyatları ürünün malzeme kalitesine, markasına, kullanım amacına ve boyutlarına göre farklılık göstermektedir. İç malzemesi çelik olan termoslar plastik veya cam olanlara göre daha pahalıdır. Ancak çelik sağlamlık verir ve özellikle sıcak içeceklerde sağlıklıdır. Yalıtım kalitesinin yüksek olduğu vakumlu termoslar ise genellikle en pahalı olanlardır. Bu konuda ilgili veya hobi sahibi iseniz ve bütçeniz imkan sağlıyorsa oldukça pahalı termoslar alabilirsiniz. Ancak günlük kullanım için içeceğinizi birkaç saat sıcak tutabilecek, sağlıklı malzemeden üretilmiş uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Termos Nasıl Yapılır?

Termos Nasıl Yapılır?, kapalı bir alandaki sıvı ile dış ortam arasındaki ısı akışını en aza indirerek sıcak içecekleri uzun süre sıcak, soğuk içecekleri ise uzun süre soğuk tutar. Termosta temel prensip ısının ışıma, iletim ve konveksiyonel yollarla kaybedilmesini veya kazanılmasını engellemektir. Kapalı bir kap çevresi yalıtkan malzeme ile kaplanır. İç ve dış yüzey genellikle parlaktır. Bazı ürünlerde ısı akışını tamamen kesmek amacıyla iki tabaka arasındaki hava tamamen boşaltılır. Yalıtım arttıkça termosun sıcak/soğuk tutma süresi de uzar. Kaliteli bir termosun fiyatı oldukça yüksek tutarlara ulaşabilir. Bazı temel prensiplere dikkat ederek kendi basit termosunuzu yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız termosunuz uzun süreler içeceğinizi soğuk/sıcak tutmasa da normal bardak veya şişeden çok daha fazla fark edecektir.

Basit bir termos yapmak için öncelikle farklı boyutta fakat şekil itibariyle birbiriyle uyumlu 2 şişeye sahip olmalısınız. Küçük şişe içeceğinizin asıl deposu olacağın cam olmasına özen gösterebilirsiniz. Cam şişe sıcak içecekler açısından daha uygun olacağı gibi her ikisini de pet kullanabilirsiniz. İlk adım birinci şişenin etrafını parlak kısmı içe gelecek şekilde alüminyum folyo ile kaplayıp bantlarla iyice sabitlemek. Büyük olan şişenin içine yerleştireceğiniz için ağız kısmından keserek boyutunu ayarlamaya özen göstermelisiniz. Diğer bir ihtiyacınız ısı yalıtkan bir madde. Bu amaçla pamuk, dolgu köpüğü gibi bir çok madde kullanılabilir. Unutulmamalıdır yalıtkanın gücü termosunuzun kalitesini belirlemede en önemli faktördür. Kolay temin edebilmek amacıyla strafor köpük kullanabilirsiniz. Öncelikle büyük şişeninin tabanını köpükle kaplayarak küçük şişenizi ortasına yerleştirin. İki katman arasında kalan boşluğu köpükle tamamen doldurmanız gerekmektedir. Termosunuz hazır.

Termos Nasıl Temizlenir?

Termos temizliği ihmal edilmemelidir. Özellikle küçük termoslara ağız teması olduğundan dolayı bakteri üremesi düşünebileceğinizden çok daha fazladır. Ayrıca çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler termosun iç kısmında renk değişikliklerine sebep olabilir. Termosu ılık su ve deterjanla temizleyebilirsiniz. Deterjanlı suyu içine koyup çalkalamak yetersiz olacağından dolayı biberon fırçası veya temiz bir diş fırçası kullanmanız gerekir. Termosun iç kısmını iyice fırçaladıktan sonra bol su ile durulayın. Temizlik esnasında bulaşık deterjanı kullanmanız en doğru seçenek olacaktır. Çamaşır suyu vb. temizleyiciler termosunuza zarar verebileceği gibi durulaması da kolay olmayacaktır. Eğer termos içerisinde kahve, çay lekelerini çıkarmada deterjan yetersiz kalıyorsa karbonat iyi bir seçenek olabilir. Ilık su ve bir çay kaşığı karbonatı termos içerisine koyun ve iyice çalkalayın.

Termos Nasıl Kullanılır?

Termos içecek ve bazı durumlarda yiyeceklerin sıcaklığını veya soğukluğunu korumak amacıyla kullanılır. Termos kullanırken dikkat edilmesi gerekenler bazıları için gereksiz bilgiler gibi görünse de termosunuzu korumak ve küçük kazaların önüne geçmek açısından önemlidir.

  • Termosa asitli içecekler konması iç basıncının artmasına sebep olacağından kapak mekanizmasına zarar verebilir.
  • Termoslar yalıtımlı olduğundan dolayı dışarıdan soğuk gibi algılanabilir. İçeceğiniz sandığınızdan daha sıcak olabileceğinden doğrudan içerken veya elinize temas ettirirken dikkatli olmalısınız.
  • Termosu her kullanımdan sonra su ve bulaşık deterjanı ile mutlaka temizleyin. Temizlik sonrasında koku oluşumunu engellemek amacıyla kapağı açık ve ters bir şekilde tamamen kurumasını sağlayan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir