Elektronik

Tansiyon Aleti Tavsiye | Tansiyon Aleti Fiyatları | Tansiyon Aleti Manuel

Tansiyon Aleti Tavsiye almadan önce başta Tansiyon Aleti Nedir? sorusuna cevap verelim. Tansiyon hastaları olmak üzere özellikle belli yaş üzerinde hayat kurtarıcı olabilecek tibbi bir ölçüm cihazıdır. 

Tansiyon Aleti Nasıl Çalışır?

Tansiyon Aleti, fiziki prensiplere dayalı olarak çalışmaktadır. Kola geçirilen manşon hava ile dolduğunda kol içerisindeki damara baskı yaparak kan akımını keser. Bu esnada steteskoptan ses gelmez. Manşondaki hava basıncı yavaşça düşürülmeye başlandığında basınçlar eşitlendiği noktada kan önünde oluşan engeli aşmaya başlar. Bu esnada damar içindeki akım sesi steteskoptan duyulur. İlk ses duyulan nokta yüksek tansiyon olarak da ifade edilen kalbin kasılması anındaki kan basıncıdır. Basınç düşmeye devam eder ikinci ses duyulduğu nokta ise küçük tansiyon olarak ifade edilen kalbin gevşeme anındaki kan basıncıdır. Bu değerler mmHg olarak manometre ekranından okunabilir.

Tansiyon Aleti Manuel

Tansiyon aleti manuel olarak ifade edilen ve genellikle ilk akla gelen ürünler mekanik tansiyon aletleridir. Herhangi bir elektronik aksam bulundurmaz. Kanın damar içerisine yaptığı basıncı fizik prensiplerine dayalı olarak ölçer. Mekanik tansiyon aletleri puar adı verilen pompa, hava musluğu, kolu saran manşon ve basınç gösterge ekranından oluşmaktadır. Kan basıncının doğru bir şekilde ölçülebilmesi için ayrıca bir steteskopa ihtiyaç vardır.

Doğru bir teknikle ölçüm yapıldığında manuel tansiyon aletleri tam ölçüm için yeterlidir. Ancak doğruluğu ölçüm yapan kişiye bağlıdır. Kendi kendine ölçüm yapma imkanı bulunmamaktadır. Elektronik tansiyon aletleri ise kimseye ihtiyaç duymadan zahmetsiz bir şekilde tansiyonu ölçebilir. Uygulayıcı kişiye bağlı değildir ancak ölçüm hataları bazı elektronik aletlerde daha yüksektir. Elektronik tansiyon aletlerinde ölçümün doğruluğu ürünün kalitesi ile doğrudan ilişkilidir denilebilir.

Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Tansiyon aleti kullanım şekli ürünün manuel veya elektronik olmasına göre değişir. MAnuel tansiyon aletleri nispeten daha karmaşık bir kullanıma sahip olmakla birlikte doğru sonuç almak açısından önemlidir. Düzenli ve doğru bir tansiyon takibi için her gün aynı saate, sıcaklığı uygun bir ortamda, sigara veya kahve gibi uyarıcılardan en az yarım saat sonra ölçüm yapmalısınız.

Manuel Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Manuel tansiyon aleti ile kan basıncı ölçümü yapabilmek için öncelikle kan basıncı ölçülecek kişi oturtulur ve sakin olması sağlanır.

 • Mümkünse 5 dakika dinlendirilir. Kolu kalp seviyesinde olacak şekilde alttan desteklenir.
 • Tansiyon aletinin musluğu açılır ve içerisindeki tüm hava boşaltılır.
 • Manşon ölçüm yapılacak kişinin koluna, dirsekten 2,5-3 cm yukarıda olacak şekilde takılır.
 • Manometrede görülen değerin “0” olduğu kontrol edilir ve musluk kapatılmalıdır.
 • Dirseğin iç yüzeyinde bulunan atar damara steteskopun ucu yerleştirilir.
 • Puar aracılığıyla steteskoptan gelen nabız sesi kesilene kadar hava pompalanır.
 • Ses tamamen kesildikten sonra musluk hafifçe gevşetilir ve hava akışına izin verilir.
 • Manşon içerisindeki hava boşalırken ilk duyulan ses sistolik (büyük tansiyon), ikinci duyulan ses diastolik (küçük tansiyon) kan basıncını ifade eder.

4>Dijital Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Dijital tansiyon aleti kolay bir kullanıma sahiptir. Manuelde olduğu gibi ikinci bir kişiye ihtiyaç duymaz. Dijital tansiyon aletleri kullanımda farklılık göstermekle birlikte en doğru sonucu verenler mekaniklerde olduğu gibi dirseğin 2,5-3 cm yukarısından ölçüm yapanlardır. Bilekten ölçüm yapan cihazlarda bulunmakla birlikte en doğru sonuç koldan alınır. Mekaniğe benzer sistemle çalışan elektronik tansiyon aletlerinde ekran ve ekrana hava borusuyla bağlı manşon bulunur.

 • Hava hortumu dirseğin iç yüzüne gelecek şekilde manşon kola bağlanır.
 • Gevşek olmamasına ve kolu sıkmamasına dikkat edilmelidir.
 • Ardından cihazın türüne göre ekrandan ölçüm başlatılır.
 • Kolu ve vücudu olabildiğince sabit tutmak, bacak bacak üstüne atmamak doğru bir ölçüm için dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Tansiyon Aleti Tavsiye Listesi  2021

Tansiyon aleti tavsiye listesi Türk sağlık birimleri tarafından yayınlanan listeler ve alışveriş platformlarından elde edilen kullanıcı geri bildirimleri ışığında oluşturulmuştur. Farklı bütçelere uygun, dijital ve manuel tansiyon aletlerine listemizden ulaşabilirsiniz.

 • Microlife Bp A100

 • Plusmed PM-A01S

 • Omron M2

 • Braun Bau 7200

 

1.   Microlife Bp A100

Tansiyon aleti tavsiye listesinin ilk sırasında alanından önde gelen markalardan biri olan Microlife markasına ait Bp A100 modeli yer alıyor. Türk Kalp Vakfı tarafından desteklenen ürün Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tavsiye listesinde (2012) de yer almaktadır. Yüksek hassasiyetli ölçüm teknolojisine sahip dijital tansiyon aleti 200 adet ölçümü tarihleriyle birlikte kayıt ederek karşılaştırmaya imkan sağlıyor. Ölçüm hatırlatma alarmı düzenli ölçüm yapmak isteyen kişilere kolaylık sağlıyor. Kolay ve anlaşılır kullanım imkanı sunan Microlife Bp A100 200-250 TL’ye satın alınabilir.

2.   Plusmed PM-A01S

Sağlık ürünleriyle bilinen Plusmed markasının Pm-A01S manuel tansiyon aleti Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tavsiye listesinde yer alan bir diğer modeldir. Mekanik tansiyon aleti paket içerisinde bulunan steteskop aracılığıyla doğru kan basıncı ölçümüne imkan sağlamaktadır. Dijital tansiyon aletlerinde olan bir çok fonksiyona sahip olmasa da klasik  tansiyon aleti arayanlar için iyi bir seçenektir. 70 TL civarı fiyat etiketiyle sahip olunabilecek uygun fiyatlı ve kaliteli tansiyon aletleri arasında yer almaktadır.

3.   Omron M2

Japon tıbbi cihaz üreticisi Omron markasına ait M2 modeli en çok tercih edilen ve alışveriş sitelerinde en yüksek puana sahip ürünlerden biridir. Listedeki diğer ürünler gibi sağlık dernekleri tarafından tavsiye edilen cihazlar arasında yer almaktadır. Doğruluğu ve güvenilirliği klinik onaylı olan Omron M2 kalp atışı ve tansiyonu ölçerek 30 adet kaydı hafızasında tutabilir. 3 yıl garanti imkanıyla satışa sunulan cihaza 230-250 TL bandında sahip olunabilir.

4.   Braun Bau 7200

Listemizin son sırasında kişisel bakım ve sağlık ürünleri ile dünyanın önde gelen markalarından biri olan Braun’un Bau 7200 modeli dijital tansiyon aleti yer almaktadır. Dünya sağlık örgütü standartlarına göre ölçüm ve analiz yapan tansiyon aleti 2 farklı kullanıcı için 200’er adet ölçümü kayıt altında tutabiliyor. Geniş ve renkli ekranı, kolay takılabilir ve rahatsız etmeyen manşonu ile kullanım konforunu artıran ürün düzensiz kalp ritimlerini tespit ederek kullanıcıyı uyarıyor. Doğruluğu Avrupa Hipertansiyon Vakfı tarafından onaylı olan cihaz sahip olduğu 950-1000 TL fiyat etiketi ile üst segment ürünler arasında yer alıyor denilebilir.

Tansiyon Aleti Fiyatları

Tansiyon aleti fiyatları 50 TL’den 1300 TL’ye kadar geniş bir skalada seyretmektedir. Her bütçeye uygun tansiyon aleti temin etmek mümkün olmakla birlikte doğru sonuçlar elde edebilmek için güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Mekanik tansiyon aletleri elektronik olanlara göre genellikle daha uygun fiyatlıdır. Farklı marka ve çeşitteki elektronik tansiyon aletleri ise her zaman güvenilir sonuçlar vermeye bilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir